Avrupa Şampiyonası’na Damga Vuran Takımlar

Avrupa futbolunun buluşma merkezi olan ve pek çok ülkeye ev sahipliği yapan organizasyonların başında Avrupa Şampiyonası gelmektedir. Tabii ki ülkelerin katılım gösterdiği bu turnuvaların başarı endeksleri de genel olarak kupa kazanma üzerine oluyor. Farklı kültürlerin aynı potada eritilmeye müsait olunan şampiyonaya elbette belirli takımların da imza attığını söylemek yanlış bir tanımlama olmayacaktır. Avrupa Şampiyonası’na damga …

Avrupa futbolunun buluşma merkezi olan ve pek çok ülkeye ev sahipliği yapan organizasyonların başında Avrupa Şampiyonası gelmektedir. Tabii ki ülkelerin katılım gösterdiği bu turnuvaların başarı endeksleri de genel olarak kupa kazanma üzerine oluyor. Farklı kültürlerin aynı potada eritilmeye müsait olunan şampiyonaya elbette belirli takımların da imza attığını söylemek yanlış bir tanımlama olmayacaktır. Avrupa Şampiyonası’na damga vuran takımlar arasında da Almanya ve İspanya’nın başı çektiğini net şekilde gözlemleyebiliyoruz.

Elbette kısa süreli olan bur organizasyonun içerisinde yer alan dinamiklerin de detaylı bir şekilde irdelenmesi gerekiyor. Dilerseniz şampiyonanın öne çıkan verilerine de beraber bakarak daha ayrıntılı bilgilere vakıf olmanıza olanak sağlamış olalım.

Avrupa Şampiyonu En Çok Kim Oldu?

Avrupa Şampiyonu apoleti takıyor olmak şüphesiz ki her ülkenin futbol anlayışı içerisinde önem arz eden olguların başında gelmektedir. Nitekim ülkelerin katılmış olduğu bu turnuvada da tabii ki şampiyonların daha çok akılda kaldığını belirtmek yanlış bir yaklaşım biçimi değildir. Yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi Avrupa Şampiyonu en çok kim oldu sorusunun yanıtını Almanya ve İspanya veriyor.

Her iki ülke de 3’er kez kazanmış olduğu kupa sayesinde ön plana çıkmayı başarıyorlar. Bunun dışında en çok finalist olan, ilk dört içerisinde yer alan, çeyrek final oynayan ülke de Almanya olarak gözler önünde bulunuyor. Ek olarak, Hollanda en çok 3-4.bitiren ülke kimliğine sahip olması ile turnuvanın göze batan detaylarından.

Avrupa Şampiyonası Rekorları

Hem İspanya hem Almanya’nın kupayı 3 kez kazanmış olduklarının altını çizmiştik. 2008-2012 senesinde arka arkaya elde edilen İspanya şampiyonlukları da Avrupa Şampiyonası rekorları arasında bulunuyor. Zira bunu gerçekleştiren henüz ikinci bir ülke bulunmuyor.

İki şampiyonluk arasında bulunan en uzun dönem ise İtalya’ya sahip. Gök maviler 1968’den sonra bu kupayı 2020 senesinde kazanma başarısını göstermiş bulunuyor. Macaristan ise 44 yıl bir aranın ardından bu organizasyona katılmayı başardı.

Görüldüğü üzere ülkelerin futbol seviyeleri direkt olarak turnuva başarılarına da sirayet ediyor. Dolayısı ile Alman ve İspanyolların bu başarısını göz ardı etmek yerine daha keyifli bir içerik oluşturmanın da doğru olduğunu düşünüyoruz.

Author

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir